Utopia Reef by Bogdan Borta

Acvariu: 120x55x55 cm, 363 litri brut, sticla ultraclara 12 mm: https://www.nevertebrate.ro/acvaristica-apa-dulce-146/acvariu-27/acvariu-la-comanda-66/?osCsid=39025e504ffb052878425c50172cc79f

Sump: 75x40x40 cm, 120 litri brut

Echipamente
Pompa de recirculare: Sicce SDC 6.0 Wifi pump (~5500l/h / ~40W):https://www.nevertebrate.ro/pompa-de-apa-wifi-sicce-syncra-sdc-6-0-5500l-h-50711
Skimmer: Nyos Quantum 160 Skimmer: https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=Nyos+Quantum+160
Lumina: 3 x AI Hydra 32HD: https://www.nevertebrate.ro/lampa-led-marina-aqua-illumination-al-hydra-32hd-90w-alba-34626
Pompa de valuri: 2 x AI Nero 3: https://www.nevertebrate.ro/pompa-de-valuri-ai-nero-3-7570l-h-20w-51124
Filtrare mecanica: Clarisea SK-3000 Automatic G3: https://www.nevertebrate.ro/sistem-filtrare-mecanica-clarisea-3000-g3-automatic-pana-in-600l-50652
Chiller: TECO 1000 + Teconnect Wifi Module
Sistem ATO: Tunze-3155: https://www.nevertebrate.ro/sistem-ato-autocompletare-tunze-osmolator-universal-3155-50303
Pompa de dozare: Red Sea ReefDose 4: https://www.nevertebrate.ro/pompa-de-dozare-wifi-red-sea-reefdose-4-50756
Red Sea Accessory kit - red/yellow (4x3m): https://www.nevertebrate.ro/kit-furtune-red-sea-reefdose-accessory-kit-red-yellow-4x3m-50755
Recipient lichide: Dupla Dosing Box C4

Aditivi si suplimente
Tropic Marin All-For-Reef: https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=tropic+marin+all+for+reef
Supliment Iod Aquaforest Iodum: https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=Supliment+Iod+Aquaforest+Iodum
Supliment Fier Aquaforest Iron: https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=Supliment+Fier+Aquaforest+Iron
Supliment Potasiu Aquaforest Kalium: https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=af+kalium

Teste apa
Tester salinitate Hanna Waterproof Salinity: https://www.nevertebrate.ro/tester-salinitate-hanna-waterproof-salinity-33943
Test Alkalinitate Hanna Marine Alkalinity (dKH) Checker HC - HI772
Test NO3 Marine Nitrate High Range Checker
Test Mg apa sarata Aquaforest Magnesium Test Kit: https://www.nevertebrate.ro/test-mg-apa-sarata-aquaforest-magnesium-test-kit-32873

Hrana corali si pesti
Elemente nutritive corali AF Power Elixir: https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=Elemente+nutritive+corali+AF+Power+Elixir+
Hrana corali PolypLab Reef Roids: https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=reef+roids
PolypLab Polyp Booster pentru cresterea si colorarea coralilor: https://www.nevertebrate.ro/polyplab-polyp-booster-pentru-cresterea-si-colorarea-coralilor-35024
Hrana corali NLSpectrum NUTRI CELL coral food, 40g: https://www.nevertebrate.ro/hrana-corali-nlspectrum-nutri-cell-coral-food-40g-51062
Hrana pesti marini erbivori Hikari Marine SEAWEED EXTREME S 45g: https://www.nevertebrate.ro/hrana-pesti-marini-erbivori-hikari-marine-seaweed-extreme-s-45g-51215
Hrana pesti erbivori Saki-Hikari Marine Herbivore Sinking M 90g: https://www.nevertebrate.ro/hrana-pesti-erbivori-saki-hikari-marine-herbivore-sinking-m-90g-51216
Hrana pesti New Life Spectrum PROBIOTIX regular: https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=Hrana+pesti+New+Life+Spectrum+PROBIOTIX+regular


Corali si pesti
Anemona Bulb rosie (Entacmaea quadricolor): https://www.nevertebrate.ro/anemona-bulb-rosie-entacmaea-quadricolor-10810
Coral ciuperca Discosoma sp. super red: https://www.nevertebrate.ro/coral-ciuperca-discosoma-sp-super-red-9766
Coral Zoanthus: https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=Zoanthus
Coral Sarcophyton flora green: https://www.nevertebrate.ro/coral-sarcophyton-flora-green-frag-27763
Coral Briareum: https://www.nevertebrate.ro/coral-briareum-sp-verde-frag-m-32933
Coral Galaxea sp. (metalic green ): https://www.nevertebrate.ro/coral-galaxea-sp-metalic-green-35098
Coral Alveopora: https://www.nevertebrate.ro/coral-alveopora-sp-frag-50925
Coral Blastomussa green: https://www.nevertebrate.ro/coral-blastomussa-green-frag-50734
Coral Acropora: https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=Coral+Acropora
Coral Montipora plate green: Coral Montipora plate green: https://www.nevertebrate.ro/coral-montipora-plate-green-10950
Paracanthurus hepatus - Yellow: https://www.nevertebrate.ro/hrana-nano-marini-new-life-spectrum-marine-fish-grow-0-5-mm-50g-30002
Ctenochaetus tominiensis Tomini surgeonfish: https://www.nevertebrate.ro/ctenochaetus-tominiensis-tomini-surgeonfish-50728
Royal Gramma loreto: https://www.nevertebrate.ro/royal-gramma-loreto-30481
Ecsenius Midas: https://www.nevertebrate.ro/ecsenius-midas-33793
Amphiprion ocellaris (pestele Clown): https://www.nevertebrate.ro/amphiprion-ocellaris-pestele-clown-2351
Pterapogon kauderni: https://www.nevertebrate.ro/pterapogon-kauderni-7362

Echipa
Operator Camera: Pataki Ciprian
Post-Productie: Bogdan Borta

Music
https://www.youtube.com/c/Haxhigeaszy
FaLang translation system by Faboba